Youtube'da Nasıl Para Kazanılır?

Youtube'da Nasıl Para Kazanılır?

Youtube'da Nasıl Para Kazanılır?

Youtube'dan para kazanmak bugünlerde birçok kişinin ilgisini çeken bir konudur. Youtube en temel anlamı ile kullanıcılarına videolarını yükleme ve başkalarının yüklediği video içerikleri izleme imkânı sunan günümüzde en çok kullanılan sosyal medya mecralarından biridir. Bayi Medya bu sosyal ağın günümüzde gittikçe yaygınlaşmasıyla YouTuber ya da Youtube ünlüsü adı altında içerik üreticileri de ortaya çıkmıştır. YouTuber, video paylaşım sitesi Youtube'da videoları popüler olan ve belli bir Youtube kanalından iş kapsamında video yayınlayan internet ünlüsü içerik üreticilerine verilen ad. Aslında zamanla elinde kamera olan her bir bireyin çeşitli video içerikler düzenleyip yayınlama işlemi yapabildiği, çok kanallı bir televizyon ekranı haline geldiğini de söylememiz mümkün. Dijital dünyanın yeni mesleği olan bu iş kapsamında insanlar buradan gelir elde etmeye başladı. Günümüzde çok sayıda genç Youtuber olmak için ve buradan gelir elde etmek istiyor. Öyle ki sevdiği bir oyunu oynayarak veya yapmış olduğu makyajın videosunu çekerek para kazanma fikri insanları cezbeden bir durum. Peki Youtube'dan para kazanmak nasıl sağlanır?

Youtube'dan kazanç sağlamak için sahip olunması gerekenler

Öncelikle elbette bir Youtube kanalına sahip olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda Bir Google AdSense hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Eğer mevcut bir kanalınız yoksa işe ilk olarak Youtube' da kendi kanalınızı oluşturarak ve bir Google AdSense hesabı açarak başlamanız gerekecektir. Kanalınızı oluşturduktan sonra kanalınıza istediğiniz, ilgili olduğunuz oyun içerikleri, güzellik üzerine videolar ya da yemek üzerine olsun, herhangi bir alan belirleyip, bu alan doğrultusunda özgün içerikler üreterek yüklemeye başlayıp abone ve izlenme sayısı elde etmelisiniz. Youtube’da önemli bir kazanç sağlamanın en önemli yolu, alanınız ile ilgisi olan aktif takipçilere sahip olmanızdır. Bunun için düzenli aralıklarla yayınladığınız kaliteli içerikler üreterek videolarınızın tutarlı bir şekilde görüntülenmesini sağlamaya çalışmalısınız. Kanalınızdaki videolar son 12 ayda 4000 saatin üzerinde genel izlenme süresine ulaştıysa ve kanalınızda 1000’den fazla aboneye sahip iseniz videolarınızdan kazanç elde etmeye başlamak için artık Youtube iş ortağı programına başvurabilirsiniz. Başvuru sürecinin ardından kabul edildiğinizde artık Youtube'dan para kazanma işlemine başlayabilirsiniz.

Youtube nasıl kazanç imkanı sağlar?

Google’ın bir yan kuruluşu olduğundan dolayı Google AdSense’i kullanarak içerik üreticilerinin Youtube'dan para kazanma işlemlerine olanak sağlanır. Google AdSense, yayıncılar ile alakalı reklam ve tanıtım verenleri buluşturan bir nevi hizmettir. Eğer "onaylı" olan bir yayıncıysanız, izleyici sizin içeriğinize tıkladığında kitlenizle veya içeriğinizle alakalı bir reklam tanıtım görebilirler. Bu reklamlar sayesinde içerik üreticilerinin 1000 izleyici tıklamasından kanaldan kanala değişiklik göstermekle beraber aşağı yukarı 3$ ile 10$ arası para kazandığı öngörülmektedir.

Youtube içerik üreticileri için sadece bu reklamlar gelir kaynağı değildir. Bunun dışında Youtube iş ortağı programı üyeleri için ikinci bir para kazanma kanalı da Youtube Premium'dur. Buradan gelen görünümlerden gelir elde edilmektedir. Youtube Premium'un kısaca tanımı ise aylık ödenen bir maliyet ile izleyicilere orijinal, reklamsız içerikler sağlamış olduğu bir hizmettir. Ayrıca çevrimdışı izlemek maksadıyla indirme işlemi yapabilmek de söz konusudur. Youtube, premium gelirlerinin belli bir miktarını, görüntülenme sayısı ile video uzunluğu doğrultusunda harcanan sürenin uzunluğuna bağlı şekilde içerik üreticileri ile paylaşır. Ayrıca süper chat ve süper etiketler ile izleyici kitleniz sohbet akışlarında izleyici, kendi yorum veya mesajını öne çıkarmak adına ödeme yapar. Youtube’un bir başka özelliği olan kanal üyelik özelliği ise, belli bazı kanallara abone olup, ayda belli bir ücret ödemekte olan izleyicilerinize özel ödüller ve avantajlar sunma imkanı sağlar. Üyeleriniz, sunduğunuz özel imtiyazlar karşılığında sizlere her ay için düzenli ödeme sağlar.

Youtube İş Ortağı Programı, Bayimedya.net ile birlikte Youtube’dan para kazanmak için en yaygın yoludur. Youtube iş ortağı programına üye olmadan para kazanmak mümkün değil mi? Elbette ki mümkündür. Youtube kanalınızdan gelir elde etmenin en iyi yöntemlerinden biri de başka markaların pazarlamasını yapmaktır. Yani kısaca tanımlayacak olursak ürün yerleştirme ile reklam verenlerle çalışarak sponsorlu içerikleri kanalınızda yayınlayarak gelir elde etmek. Markalarla yapılan anlaşmalar sonucunda belli bir ücret karşılığında ürün veya hizmetlerini hedef kitlenize kanalınız aracılığıyla pazarlayabilirsiniz. Youtube'da içerik yayıncısının sponsorlu videolar ile çalışırken tahmini 100.000 takipçi başına 2000$ kazandıkları öngörülmektedir. Aynı zamanda Youtube'da kendi ürün ve hizmetlerinizin reklamını yaparak kazancınızı arttırmanız da mümkündür.

Tüm bahsettiğimiz yollarla para kazanmanız mümkündür. Bu işteki en önemli faktör istikrar olduğundan dolayı sabırla ve emekle çalışarak Youtube'dan para kazanma faaiyetine başlayabilirsiniz.